Teoretycznie jest po prostu tak, że nowy dzień zaczyna się wówczas, kiedy słońce minie 180 południk. Pod koniec XIX w. geografowie ustalili, że wzdłuż niego przebiegać będzie Międzynarodowa Linia Zmiany Daty. No więc gdzie zaczyna się NOWY ROK?
Nowy Rok … zaczyna się w Polsce! Tak! Dokładnie 31 grudnia o godzinie 11.00 czasu polskiego Nowy Rok przychodzi do Poland… tyle że na Kiribatii (strefa GMT+14)!
Wynika to jednak z przesunięcia Międzynarodowe Linii Zmiany Daty o 3000 km na wschód, dekretem prezydenta kraju wydanym w 1995 roku.
Wcześniej, przed tą czysto polityczną zmianą, Kiribati było jedynym państwem na świecie, podzielonym przez 180 południk na dwie części. Z oczywistych względów, niewygodnie było mieć w tym samym kraju różnicę jednego dnia między dwoma jego krańcami, tu jednak chodziło o turystykę. Najdalej na wschód wysunięty punkt Kiribati, Wyspę Karoliny, po wydaniu dekretu przemianowano na Wyspę Milenijną, promowaną przed nadejściem Nowego Tysiąclecia.
Kiribati to wyspiarskie państwo znajdujące się na Oceanie Spokojnym. W skład tego państwa wchodzą aż 33 wyspy koralowe, które są rozsiane na przestrzeni 3800 km wokół równika. Należą tu wyspy trzech archipelagów Mikronezji i Polinezji: Wyspy Gilberta, Feniks i Line Islands oraz wyspa Banaba. Spośród wszystkich wysp tego obszaru, aż 21 jest zamieszkanych. Sama nazwa Kiribati to zniekształcona przez miejscowy język mikronezyjski angielska nazwa Wysp Gilberta. Co ciekawe, to wyspiarskie państwo leży w aż 3 strefach czasowych.
A skąd wzięła się nazwa Poland na Kiribati? Otóż Poland, to jedna z kilku małych zamieszkałych osad na wyspie Kiritimati znajdującej się w Kiribati. Wioska została tak nazwana dla uczczenia naszego rodaka Stanisława Pełczyńskiego. Gdy trafił na wyspę, pomógł mieszkańcom rozwiązać problem z nawadnianiem plantacji palmowych. Wdzięczni mieszkańcy na jego cześć nazwali osadę Poland czyli Polska. Co ciekawe, inne osady na tej wyspie to: London (2000 mieszkańców!) , Paris, Tabakwea i … Banana!